Zdrowe jedzenie nie tylko w Boże Narodzenie (2024)

niepelnosprawni.pl Zdrowie Artykuły o tematyce zdrowotnej Zdrowe jedzenie nie tylko w Boże Narodzenie

Lewy panel

  • Zdrowie
    • Aktualności zdrowotne
    • Kompendium wiedzy o cewnikowaniu
    • Artykuły o tematyce zdrowotnej
    • Otyłość. Problem 8 milionów Polaków
    • Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Rozmowa z dr hab. Ewą Augustynowicz

Wersja do druku

Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
Źródło: Integracja 6/2016

Zdrowe jedzenie nie tylko w Boże Narodzenie (1)

Pieczone mięsiwa, bigos, pierniki i serniki. To tylko niektóre potrawy z bożonarodzeniowego stołu. Jeśli tradycyjne – to tłuste i słodkie. Wigilijna wieczerza, choć postna, pełna jest żywieniowych zasadzek. Jak mają zatem przetrwać świąteczne biesiadowanie ci, którzy na co dzień dbają o zdrowe odżywianie?

Zanim do stołu zasiądziemy...

Nie oszukujmy się – w ciągu 12 miesięcy w roku nie pozwalamy sobie na takie łakomstwo jak podczas świąt Bożego Narodzenia. Zanęceni zapachem i smakiem potraw, na które tak długo czekamy, nieopatrznie, już podczas Wigilii możemy spożyć nawet i 6000 kilokalorii (kcal). To kilka razy więcej, niż organizm potrzebuje w ciągu doby. A gdy doliczymy kalorie z potraw serwowanych podczas pozostałych świątecznych posiłków? Wtedy okaże się, że dla wielu przestrzegających reguł prawidłowego żywienia, a zwłaszcza osób z nadwagą i otyłością, które są na diecie redukcyjnej, Boże Narodzenie to prawdziwa droga przez mękę.

Podpowiadamy kilka zasad, jak jeść w święta, aby nie narazić organizmu na niezdrowe konsekwencje albo nie stracić efektów terapii odchudzającej:

  1. Nie ulegaj świątecznej presji suto zastawionego stołu. Przecież Boże Narodzenie to nie czas jedzenia, ale bliskości z ludźmi, których kochasz i szanujesz.
  2. Nawet w największym wirze przygotowań do świąt i ich celebracji nie zapominaj o stałych porach i wielkości posiłków. Nie głódź się przez cały dzień, aby podczas Wigilii pozwolić sobie na więcej. Pamiętaj także, aby nie jeść tuż przed snem i po pasterce lub innym wieczornym nabożeństwie.
  3. Przed każdym posiłkiem zastosuj starą zasadę Francuzek – wypij szklankę wody albo zjedz kilka listków sałaty. Wypełnią żołądek i pozostawią mniej miejsca na inny pokarm. Na talerz nałóż sobie od razu wszystko, co chcesz zjeść. Widząc zapełniony talerz, zjesz mniej.
  4. Zachowaj umiar – spróbuj wszystkich potraw, na które czekałeś przez cały rok, ale po troszku, a zrezygnuj z tych codziennych (np. ziemniaków).
  5. Największym wrogiem diety jest pośpiech, bo im szybciej jesz, tym więcej dokładasz sobie na talerz. Każdy posiłek jedz zatem powoli, długo przeżuwając każdy kęs i ciesząc się jego smakiem. Pamiętaj, że dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia twój mózg wysyła sygnał, że organizm otrzymał wystarczająco dużo pożywienia, czyli energii.
  6. Często wstawaj od stołu, a po każdym posiłku poświęć minimum godzinę na aktywność ruchową. Nie musisz porywać się na biegi długodystansowe. Wystarczy energiczny spacer, zjazdy na sankach, jazda na łyżwach lub zabawy w śniegu.
  7. Pomóż organizmowi szybciej strawić świąteczne przysmaki. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, czerwonej herbaty, naparu z mięty, wody z imbirem. Na uczucie ciężkości w żołądku pomoże też naturalny jogurt z siemieniem lnianym.

Odchudzamy wigilijne potrawy

O rodzaju, jakości i wartości kalorycznej dań podawanych w domu w pierwszy i drugi dzień świąt zwykle decydujemy sami. Także podczas np. proszonego obiadu, możemy wybrać ze stołu tylko potrawy odpowiednie do swojego sposobu żywienia. Ale co począć z 12 ustalonymi przez tradycję i zwyczaje rodzinne daniami wieczerzy wigilijnej? Okazuje się, że można je przygotować tak, aby pogodzić i tradycję, i zdrowe odżywianie. Oto wigilijne menu w lżejszej wersji.

  1. KARP – 100 g tej pysznej ryby, panierowanej w jajku i bułce tartej, następnie smażonej, to ok. 185 kcal. Zamiast „topić” rybę w tłuszczu, upiecz ją w folii z ziołami (145 kcal) lub przyrządź w galarecie (60 kcal). Jeśli chcesz ją smażyć, to bez panierki i na patelni z nieprzywierającą powłoką, bez tłuszczu.
  2. BARSZCZ CZERWONY Z USZKAMI – Czysty barszczyk (porcja 100 ml), bez śmietany i cukru ma ok. 30 kcal. Jego kaloryczność wzrasta wraz z liczbą wrzuconych uszek. Cztery małe uszka gotowane w wodzie to ok. 72 kcal. W sumie jedna porcja tego dania to ok. 100 kcal. Aby poprawić smak barszczu, zamiast cukru i soli, dodaj goździki lub cynamon, które przyśpieszą pracę przewodu pokarmowego. Aby zmniejszyć kaloryczność uszek, zamiast kupować je w sklepie (wykonane z mąki tradycyjnej – ok. 343 kcal/100 g), ulep je na bazie mąki razowej (ok. 294 kcal/100 g). W wersji bardzo lekkiej, zamiast uszek, do barszczyku dodaj kawałki buraczków, z których został ugotowany.
  3. PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI – Jeśli przygotujesz je tak jak uszka, z mąki razowej, gotując w wodzie, a nie smażąc w tłuszczu, to kaloryczność jednej porcji 100 g spadnie z 220 do 160 kcal. Pamiętaj, aby nie dodawać podsmażonej cebulki ani roztopionego masła. Jeśli koniecznie chcesz je udekorować, możesz użyć do tego ugotowanych, drobno posiekanych leśnych grzybów.
  4. ZUPA GRZYBOWA – Kluski, śmietana i grzyby sprawiają, że porcja tego przysmaku (250 ml) to jedna z najbardziej kalorycznych pozycji w wigilijnym menu – ponad 300 kcal. Jeśli chcesz sprawić, aby była lżejsza, zabiel zupę odtłuszczonym jogurtem, usuń z niej makaron, a smak wzbogać czarnym pieprzem oraz siekanym koperkiem lub natką pietruszki, które poprawią trawienie. Czysta, niezabielona zupa grzybowa ma zaledwie ok. 30 kcal.
  5. ŚLEDZIE – Naturalne, surowe mają ok. 160 kcal w 100 g. Ponadto zawierają zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. To dodatki czynią z nich potrawę o wysokiej kaloryczności. Jeśli do jednej porcji dodasz oleju, będzie miała już 300 kcal. Lżejsze są śledzie w occie – ok. 104 kcal lub w śmietanie – ok. 96 kcal. Aby nadać im lekkości, skrop je sokiem z cytryny i posyp drobno pokrojonym jabłkiem i szczypiorkiem.
  6. RYBA PO GRECKU – Najlepsze do przyrzą- dzenia tej potrawy będą: mintaj, dorsz, sola, morszczuk, które w 100 g zawierają mniej niż 100 kcal. Porcja 100 g ryby smażonej na oleju w panierce z jajka i mąki oraz z cebulą to ok. 150 kcal. Aby obniżyć kaloryczność tego dania, rybę skrop sokiem z cytryny, posyp solą i pieprzem i ugotuj w wywarze z drobno pokrojonej marchwi, selera i korzenia pietruszki. Po wystudzeniu warzywa wymieszaj z pomidorami z puszki i podaj z rybą.
  7. KAPUSTA Z GROCHEM i KAPUSTA Z GRZYBAMI – Jeśli nie są doprawiane olejem ani mączną zasmażką, a jedynie solą, pieprzem i ziołami, to zawierają: kapusta z grochem (100 g) – ok. 145 kcal, a kapusta z grzybami (100 g) – 80 kcal.
  8. SAŁATKA JARZYNOWA – Ta tradycyjna, z gotowanej marchewki, pietruszki, selera, ziemniaków, a także pora, jajka, ogórka kiszonego i groszku, doprawiana majonezem (w wersji light) i musztardą zawiera ok. 70 kcal w porcji 100 g. Zmniejszysz jej kaloryczność do ok. 40 kcal, jeśli zamiast majonezu użyjesz jogurtu.
  9. KUTIA – Według najbardziej klasycznej receptury robi się ją z pszenicy, miodu, mleka i suszonych bakalii. Zatem to kolejna niezwykle kaloryczna potrawa. Zawiera ok. 300 kcal w jednej porcji 100 g. Aby uczynić ją lżejszą, zmniejsz ilość bakalii, a zamiast miodu dodaj np. syrop z agawy.
  10. MAKOWIEC – „Król kalorii”. Jedna porcja – 100 g – zawiera ich ok. 350. Najbardziej kalorycznym składnikiem nie jest ciasto (drożdżowe lub biszkoptowe), ale masa makowa z dodatkami. Trzy duże łyżki to aż 218 kcal. Ograniczenie kaloryczności tego przysmaku polega więc na kontroli ilości miodu i bakalii. Warto też blachę do pieczenia wyłożyć pergaminem zamiast smarować ją tłuszczem.
  11. KOMPOT Z SUSZU – Przyrządzony na bazie suszonych jabłek, gruszek, śliwek jest słodki za sprawą zawartych w owocach cukrów. Jeśli go dosłodzisz – cukrem, miodem lub stewią, to zyskasz bardzo kaloryczny napój. W filiżance (150 ml) „wypijesz” aż 200 kcal. Ale jest też dobra informacja – zjadaj ze smakiem suszone owoce z kompotu, bo zawierają błonnik ułatwiający trawienie.
  12. CHLEB – Bez niego trudno wyobrazić sobie wigilijną wieczerzę. Czy to w postaci opłatka – cieniutkiego płatka ciasta z mąki i wody, czy kromki, chleb to symbol pierwszego pokarmu, daru umiejętności dzielenia się i pojednania. Kromka chleba pszennego – ok. 35 g – to ok. 83 kcal. W Wigilię, ten Dzień Zgody, ustaw na stole chleb razowy – kromka ma ok. 75 kcal.

Partnerem cyklu poradników jest

Zdrowe jedzenie nie tylko w Boże Narodzenie (2)

Dodaj komentarz

Komentarze

Rozwiń wszystkie odpowiedzi

  • Dieta roślinna - wegańska

    Sol

    20.12.2016, 10:30

    Warto zastosować dietę całkowicie roślinną.Po pierwsze jest zdrowsza, po drugie bardziej przystoi na świątecznym stole,niż zamęczone i zabite zwierzęta.

    odpowiedz na komentarz

Prawy panel

Polecamy

  • Poznaliśmy chorążych reprezentacji Polski na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu
  • IV edycja stypendium
  • Rusza 22. edycja konkursu „Człowiek bez barier”
  • „Bądź moimi oczami" - aplikacja skierowana do osób niewidomych i słabowidzących

Co nowego

  • Rozszerzenie programu szczepień przeciw HPV
  • Collin Farrell założył fundację na cześć swojego chorego syna
  • Aktywny Rodzic. ZUS wysyła list do rodziców w sprawie programu
  • Poznaliśmy chorążych reprezentacji Polski na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu
  • Napisz testament. Taka jest twoja wola

zobacz szczegóły biuletynu »

Biuletyn

Polecany film

Lider Dostępności 2024 - Grand Prix - Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni [FILM]

Magazyn Integracja

  • Najnowszy numer
  • Poprzednie numery
  • Jak otrzymać?
  • Reklama
Zdrowe jedzenie nie tylko w Boże Narodzenie (2024)
Top Articles
The 75 Healthy Dinners You Need in Your Recipe Arsenal
Flush the Fat Away Vegetable Skinny Soup Recipe
11 beste sites voor Word-labelsjablonen (2024) [GRATIS]
Funny Roblox Id Codes 2023
Chase Bank Operating Hours
Terraria Enchanting
Poe Pohx Profile
How Far Is Chattanooga From Here
Swimgs Yung Wong Travels Sophie Koch Hits 3 Tabs Winnie The Pooh Halloween Bob The Builder Christmas Springs Cow Dog Pig Hollywood Studios Beach House Flying Fun Hot Air Balloons, Riding Lessons And Bikes Pack Both Up Away The Alpha Baa Baa Twinkle
Pwc Transparency Report
The Rise of Breckie Hill: How She Became a Social Media Star | Entertainment
Craigslist Boats For Sale Seattle
Watch TV shows online - JustWatch
Fairy Liquid Near Me
Viha Email Login
Connect U Of M Dearborn
Roll Out Gutter Extensions Lowe's
Free Online Games on CrazyGames | Play Now!
G Switch Unblocked Tyrone
Unity - Manual: Scene view navigation
Zack Fairhurst Snapchat
Milanka Kudel Telegram
eHerkenning (eID) | KPN Zakelijk
Winco Employee Handbook 2022
Watch Your Lie in April English Sub/Dub online Free on HiAnime.to
Olivia Maeday
Inkwell, pen rests and nib boxes made of pewter, glass and porcelain.
Bleacher Report Philadelphia Flyers
Table To Formula Calculator
Craigslist Fort Smith Ar Personals
Himekishi Ga Classmate Raw
Prévisions météo Paris à 15 jours - 1er site météo pour l'île-de-France
Pillowtalk Podcast Interview Turns Into 3Some
Craigs List Stockton
Greater Keene Men's Softball
Austin Automotive Buda
Electronic Music Duo Daft Punk Announces Split After Nearly 3 Decades
SF bay area cars & trucks "chevrolet 50" - craigslist
Mid America Irish Dance Voy
Jasgotgass2
Cnp Tx Venmo
LoL Lore: Die Story von Caitlyn, dem Sheriff von Piltover
Senior Houses For Sale Near Me
Borat: An Iconic Character Who Became More than Just a Film
Learn4Good Job Posting
Graduation Requirements
Aurora Southeast Recreation Center And Fieldhouse Reviews
Mytmoclaim Tracking
El Patron Menu Bardstown Ky
Fredatmcd.read.inkling.com
Urban Airship Acquires Accengage, Extending Its Worldwide Leadership With Unmatched Presence Across Europe
Jasgotgass2
Latest Posts
Article information

Author: Mr. See Jast

Last Updated:

Views: 6217

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mr. See Jast

Birthday: 1999-07-30

Address: 8409 Megan Mountain, New Mathew, MT 44997-8193

Phone: +5023589614038

Job: Chief Executive

Hobby: Leather crafting, Flag Football, Candle making, Flying, Poi, Gunsmithing, Swimming

Introduction: My name is Mr. See Jast, I am a open, jolly, gorgeous, courageous, inexpensive, friendly, homely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.